Poradnik o bólach stawów. Najważniejsze rady.

Jeśli bolą Cię stawy, czy to kolano, biodro, czy też ramię, może to poważnie ograniczaćphoto1 mobilność, a tym samym jakość Twojego życia. Przyczyny są różnorodne, począwszy od chorób bazowych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz zapalenie kości i stawów, aż po stres fizyczny. W leczeniu ważną rolę odgrywają leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Oddziaływanie ciepłem również może mieć korzystny wpływ na stawy.

Ból stawów może mieć wiele przyczyn

Przyczyny bólu stawów są bardzo zróżnicowane

Przyczyny bólu stawów są bardzo zróżnicowane. Otyłość może nadmiernie forsować nasze stawy, a także nieodpowiednie uprawianie sportu. Różnego rodzaju choroby są również powiązane z bólem w stawach.

Sprawdź ten preparat na stawy: http://izawszezdrowenogi.pl/flexus-ciekawa-propozycja-na-stawy/

Oto niektóre z najważniejszych ch orób, w których objawem mogą być bóle stawów:

– Choroba zwyrodnieniowa stawów-  zjawisko,, zużycia” chrząstki stawowej.

– Zapalenie stawów- jest to wspólne określenie dla chorób zapalnych stawów, w tym także reumatoidalnego zapalenia stawów oraz innych chorób autoimmunologicznych, np. reumatyzmu.

– Dna moczanowa- zapalenie stawów spowodowane zwiększonym stężeniem kwasu moczowego we krwi.

– Zakażenia- na przykład borelioza(odkleszczowa choroba zakaźna) .

-Fibromialgia- przewlekły zespół bólowy.

– Choroby kręgosłupa- zapalna choroba reumatyczna, która dotyka głównie kręgosłup

– Ogólnoustrojowy toczeń rumieniowaty układowy- choroba autoimmunologiczna.

– Sarkoidoza- przewlekłe choroby układowe tkanki łącznej.

Podane powyżej schorzenia kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów, są opisywane pod wspólną nazwą chorób reumatycznych albo reumatyzmu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów- oznaka ich zużycia

photo2Gdy zapalenie kości i stawów jest związane ze zużyciem chrząstki stawowej, które w coraz większym stopniu odsłania i prowadzi do uszkodzenia powierzchni stawowych wokół kości. Zapalenie błony maziowej (aktywna choroba zwyrodnieniowa) może być związane ze zniszczeniem komórek chrzęstnych oraz z deformacją stawu. Choroba zwyrodnieniowa występuje głównie w podeszłym wieku. Czynniki wpływające na wystąpienie tego schorzenia obejmują:

– autoagresję,

– deformację stawów,

– jednostronne obciążenia,

– nadwagę,

– siedzący tryb życia,

– procesy zapalne w stawach,

– zaburzenia metaboliczne.
Choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle dotyka biodra i kolana , ale może ograniczać się również do barku, stawu skokowego i stawu łokciowego. Tak zwane zwyrodnienie wielostawowe występuje, gdy pojawia się jednoczesne zwyrodnienie kilku stawów.

Charakterystyczne objawy zapalenia kości i stawów to:- sztywność i dyskomfort w chorym stawie,- ból, najpierw rozruchowy, pojawiający się w godzinach porannych, a później ciągły i nieustanny,- obrzęk stawów,- różnego rodzaju niepełnosprawności.   W leczeniu zapalenia kości i stawów stosuje się zwykle różne moduły terapii : redukcja nadwagi , fizykoterapia, leki oraz okłady rozgrzewające albo chłodzące, które odgrywają szczególną rolę. Stosowanie leków zależy od stopnia zaawansowania choroby i charakteru bólu. Dostępne są różnego rodzaju leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zastrzyki, które stymulują regenerację chrząstki stawowej. W zaawansowanych stadiach choroby może być wskazane stosowanie kortyzonu. Chirurgiczna endoprotezoplastyka również jest wskazywana jako jedna z opcji, jeżeli inne środki nie przyniosły pożądanego sukcesu.  Artretyzm- kiedy stawy są rozpaloneTermin ten obejmuje zapalenie stawów, jak również wiele innych chorób, które są spowodowane ostrym lub przewlekłym zapaleniem błony wyściełającej torebkę stawową. W zależności od przyczyny wyróżniamy różne zapalenia stawów:- reumatoidalne zapalenie stawów- błędne działanie układu odpornościowego, który atakuje własną tkankę łączną(choroba autoimmunologiczna),- zakażenie bakteryjne- zapalenie stawu związane z wniknięciem bakterii, np. zapalenie szpiku w wyniku operacji ,- reaktywne zapalenie stawów,- zakażenia wirusami lub bakteriami,- alergiczne zapalenia- reakcja alergiczna na leki,- zapalenie stawów wskutek chorób bazowych, takich jak cukrzyca, dna moczanowa, choroby tarczycy. Następujące objawy są charakterystyczne dla zapalenia stawów:- bóle stawów,- obrzęk stawu,- ograniczona ruchomość stawu.  W razie potrzeby należy rozgrzewać stawy. Jeśli to konieczne zaczerwienione miejsca należy zabezpieczać. Jeśli infekcja spowodowana została patogenami, takimi jak wirusy, czy bakterie, może wystąpić również gorączka. Ponadto możliwe jest dalsze uszkodzenie stawów, a nawet ich deformacja. Jak leczy się zapalenie stawów?

Leczenie zapalenia stawów jest różne, w zależności od jego przyczyny. Jeżeli jest ono spowodowane wystąpieniem bakterii, wówczas działa się przez podanie antybiotyków. W przypadku choroby bazowej, takiej jak cukrzyca, leczenie jest specjalnie ukierunkowane.

W przypadku najbardziej rozpowszechnionej choroby stawów, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów stosuje się następujące sposoby leczenia:

– leczenie podtrzymujące przy zastosowaniu odpowiednich leków,

– środki przeciwbólowe lub kortyzon,

– fizjoterapię,

– terapię zajęciową,

– unieruchomienie i chłodzenie stawu w ostrych przypadkach,

– aplikacje termiczne na stawy- pomiędzy nawrotami bólu,

Leczenie powinno być zindywidualizowane po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Na ból stawów: DOC® Ibuprofen

Przy bólach pleców, mięśni i stawów stosuj DOC® Ibuprofen umożliwia on szybką ulgę. Składnik czynny leku- ibuprofen szybko się rozpuszcza i dociera do źródła bólu. To wszystko dzięki nanometrowym micelom, które zawierają lek w postaci całkowicie płynnej, dzięki czemu bardzo szybko wnikają w głąb organizmu docierając do tkanek, mięśni i stawów. Substancja pomocnicza- dimetyl, przyspiesza ten proces. DOC® Ibuprofen może w bardzo szybki sposób złagodzić ból i zahamować stany zapalne bez zbędnego obciążania organizmu. Ze względu na właściwości lipofilowe Ibuprofen jest przechowywany w podskórnej tkance tłuszczowej, a jego pozostałości nie odkładają się w żołądku, jelitach ani wątrobie. Dodatkowo jest on bardzo dobrze tolerowanym przez nasz organizm w postaci żelu. Uwaga: jeżeli objawy nasilą się lub w ciągu 3 dni nie nastąpi poprawa, należy udać się do lekarza w celu konsultacji. Chcesz uzyskać więcej informacji o DOC® Ibuprofen? Tutaj możesz je znaleźć: ,,DOC® Ibuprofen: Informacja o produkcie”.

Aktywny składnik- ibuprofen

DOC®mikrożel- Galenic

DOC® Therma Pad- ciepłe okłady na ciało. Są wygodne w użyciu i doskonale tolerowane przez nasz organizm. Są dostępne w aptekach bez recepty. Ciepło ma wspaniały wpływ na bóle stawów. Dzięki specjalnej technologii DOC® Therma dostarcza do organizmu ciepło przez co najmniej 8 godzin. Warto wiedzieć: na bóle pleców zastosuj DOC® Therma w postaci okładu termicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*