Bóle stawów- artretyzm. Pięć wskazówek, jak złagodzić cierpienie.

Bóle stawów są bardzo uciążliwe, zmniejszają zdolność poruszania się, a tym samym jakość życia. W medycynie konwencjonalnej stosuje się głównie silne leki, którym towarzyszy wiele niepożądanych skutków ubocznych oraz są one przeważnie używane w połączeniu ze sobą, co nie jest dobrze tolerowane przez organizm. Mało kto wie, że zmiana diety, na taką która łączy ze sobą domowe sposoby leczenia z suplementami diety, może pomóc w osiągnięciu niesamowitych rezultatów.

Bóle stawów: Nie zawsze są związane z artretyzmem.

photo3Kolano boli, ramię wydaje się być zdrętwiałe albo biodro sprawia problem- bóle stawów pojawiają się coraz częściej i nie dotyczą tylko osób starszych, czy też sportowców. Przyczyną jest nasz obecny styl życia. Ruch nie jest już tak ważny, jak kiedyś, a coraz więcej ludzi spędza całe dnie siedząc przy biurku. Z drugiej strony pracownicy fizyczni często nadwyrężają swój układ mięśniowo- szkieletowy, co prowadzi do przeciążenia stawów. To samo dotyczy wielu rodzajów ćwiczeń. W rezultacie nieużywane mięśnie zanikają, co pogarsza stan układu mięśniowo- szkieletowego powodując nieprawidłową postawę ciała, która przyczynia się do skurczy mięśni oraz problemów ze stawami. Te z kolei powodują ból, który automatycznie prowadzi do przyjęcia ochronnej postawy. Jednak przez to inne mięśnie i przeguby są przeciążone i to one zaczynają boleć. Stawy nie wytrzymują też obciążenia spowodowanego otyłością.

Środki przeciwbólowe zazwyczaj pogarszają problem

Środki przeciwbólowe zazwyczaj pogarszają problem.

Ważne jest, aby środki uśmierzające ból były zalecane tylko w przypadku silnego zapalenia stawów oraz mocnych dolegliwości związanych z układem mięśniowo- szkieletowym. Jeśli nie ma innego wyjścia chorzy mogą brać silne leki, jednak w tym przypadku walka nie jest rozwiązaniem, ponieważ zwiększa ona boleści.

Ból, nawet ten najbardziej nieprzyjemny, nie jest czymś niepotrzebnym. Daje on nam sygnał, że coś jest nie tak z naszym organizmem. Jednakże, kiedy lekarstwo ,,unieszkodliwia” go, a potem przestaje działać, to medykament staje się  rzeczywistą przyczyną bólu.

Kiedy przestajesz brać  leki, ból szybko powraca. Zaleca się małe dawki, ponieważ uważa się, że im większe one są tym łatwiej jest się uzależnić od tabletek. Zastrzyki z kortyzolu także dają tylko chwilową ulgę, ponieważ tłumią one reakcję organizmu na stan zapalny. Aby zapobiec wprowadzeniu do obszaru zapalnego patogenów, przy pomocy strzykawki, zastrzyki należy robić bardzo ostrożnie.

Zatem co możesz zrobić sam, aby bóle stawów były mniej uciążliwe? Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki i domowe rozwiązania:

12 naturalnych surowców, które pomogą w walce z bólem. Z opisanych środków i sposobów wybierz te, które możesz systematycznie stosować przez najbliższe kilka dni. Nie musisz stosować wszystkich dwunastu wskazówek w tym samym czasie. Wybierz kilka z nich i sprawdź, jak zadziałają na Ciebie. Należy pamiętać, że niektóre środki naturalne działają dopiero po stosowaniu ich regularnie przez parę tygodni.

Rada nr 1: Kapusta a bóle stawów

Kapusta jest znanym od wieków sposobem na walkę z bólami stawów, osteoporozą, czy też z reumatyzmem. Wałkuj jej liście przy pomocy wałka albo butelki, tak długo aż wycieknie z nich sok. Następnie połóż kilka ich warstw na bolące miejsce, przykrywając je bawełnianą szmatką, a następnie wszystko zwiąż bandażem. Czas reakcji wynosi co najmniej dwie godziny. Na ostre bóle stawów powinno stosować się raz dziennie okłady z węgla. Najlepiej przez noc, aby pozwolić mu pracować. Istnieje wiele sposobów na poprawienie kondycji stawów, np. okłady z twarogu, czy też z żywokostu.

Rada nr 2: Ból stawów klatki piersiowej a żywokost

Roślina lecznicza, jaką jest żywokost (Symphytum officinale), jest doskonałym lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz udrożniającym górne drogi oddechowe. Ekstrakty z korzenia żywokostu są stosowane zewnętrznie jako maści i żele.

Rada nr 3: Astaksantyna zatrzymuje artretyzm

Astaksantyna jest naturalnym pigmentem występującym w niektórych algach, owocach morza, a nawet w łososiach. Jest ona wspaniałym antyoksydantem, który może pomóc w złagodzeniu procesów zapalnych, jak i w zredukowaniu bóli stawów. Substancja ta może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia nawet u osób, które cierpią na zwyrodnienia kostno- stawowe lub artretyzm od wielu lat (a nawet dekad). Zalecana dawka zawiera się od 4 do 12 mg astaksantyny na dzień.

 

Rada nr 4: Żel siarkowy pomaga przy bólach stawów

Metylosulfonylometan (MSM) jest organicznym związkiem siarki, mającym szczególnie pozytywny efekt na kondycję stawów. MSM jest pomocne przy wielu problemach z przegubami, np. przy artretyzmie lub zapaleniach kostno- stawowych. Jest on używany, ponieważ może on radykalnie zmniejszyć ból. W badaniach nad zapaleniem stawu kolanowego pacjenci, którzy brali konsekwentnie dawki 6 gramów MSM codziennie przez 14 tygodni zauważyli znaczne zmniejszenie bólu stawów. W dodatku żel siarkowy jest wmasowywany zewnętrznie.

Rada nr 5: Kwasy tłuszczowe Omega- 3 łagodzą bóle stawów

Wiele przeprowadzonych badań wykazało, że kwasy tłuszczowe Omega- 3 mają działanie przeciwzapalne oraz pozytywnie wpływają na bóle stawowe spowodowane ichphoto4 zapaleniem. Kwasy te zawarte są w tłustych rybach. Do ich źródeł wśród roślin zaliczają się nasiona lnu, konopii indyjskiej, siemienia lnianego oraz nasiona chia. Suplementy diety, będące źródłem kwasów Omega- 3, które dostarczają do organizmu ich odpowiednią ilość, można znaleźć w aptekach, np. olej z kryla albo olej z alg.  Wśród żywności przeciwzapalnej można również znaleźć cebulę, czosnek oraz wiśnie. Więcej wskazówek dotyczących właściwego odżywiania, które pomo22że w walce z bólami stawów, można znaleźć w naszym artykule dotyczącym diet przeciwzapalnych.

Kwasica może również spowodować lub pogorszyć zapalenie stawów. Na ten temat możecie przeczytać w artykule: Dlaczego dieta alkaliczna jest zdrowa.

Twój trening jako specjalista żywienia

Zdrowe odżywianie jest Twoją pasją? Kochasz naturalne diety? Chcesz zrozumieć związek między tym co jesz a swoim zdrowiem? Ludzie chcą abyś przekazał im całą swoją wiedzę na temat zdrowia i zdrowego odżywiania się?

The Academy of Naturopathy sprawia, że ludzie tacy jak Ty w okresie od 12 do 18 miesięcy rozwijają się zaczynając od bycia konsultantem żywieniowym, a stając się specjalistami żywienia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nauki w Academy of Naturopathy, kliknij tutaj, aby poznać wszystkie szczegóły i opinie byłych, jak i obecnych uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*